LAJME

Limaj: NISMA fituesja më e madhe e zgjedhjeve

unnamed_1_%20-%20Copy%201

Pas publikimit të rezultateve preliminare të zgjedhjeve të 11 qershorit, NISMA për Kosovën ka zgjedhur së pari Malishevën për të falënderuar strukturat e kësaj partie për punën dhe angazhimin që kanë bërë në zgjedhjet parlamentare. Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, duke folur para simpatizantëve të kësaj partie, tha se Nisma për Kosovën është fituesja më e madhe këtyre ...

Read More »

Selimi: 18 vjet më parë, u ngrit flamuri i lirisë në Klinë

174552-bHn1KyW921

Tetëmbëdhjetë vjet më parë është çliruar qyteti i Klinës nga forcat paramilitare serbe. Këtë ditë e ka kujtuar edhe ish-luftëtari i UÇK-së Rexhep seliimi. Përmes Facebook-ut Selimi ka thënë se më18 Qershor 1999, luftëtarët e Mujë Krasniqit ngritën flamurin e Lirisë ne Klinë. “Sot, në 18 vjetorin e çlirimit të Klinës i uroj dhe i përshëndes luftëtarët e Brigadës 113 të ...

Read More »

Bajram Rexhepi vazhdon të mbetet në koma të thellë

174562-AeEHpYK7iv

Ish-kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi, vazhdon të mbetet në koma të thellë, nën kujdesin e mjekëve në spitalin “Dr. Osman Mazhar” në Stamboll. Këtë e ka bërë të ditur Konsulli i Përgjithshëm i Kosovës në Turqi, Rrahim Morina, shkruan Gazeta Shneta. Ai ka bërë të ditur se gjatë ditës së sotme e ka vizituar Rexhepin në spital ku është njoftuar me ...

Read More »

Bllokohet ‘Balena e Kaltër’ në rrjetin e Kosovës

174435-ERdJsGtxC2

Me iniciativën e Agjencisë Shtetërore për Mbrojtjen e të Dhënave Personale dhe bashkërendimin e veprimeve me ofruesit kryesorë të internetit në Kosovë, ka filluar bllokimi i qasjes në aplikacionin e quajtur ‘Balena e Kaltër’ (Blue Whale). Pas paraqitjes së rasteve të para të shkarkimit të lojës morbide ‘Balena e Kaltër’, e cila krijon varësi tek ata që e shkarkojnë dhe ...

Read More »

As këtë vit nuk përfundon ndërtimi i urës në Pestovë të Vushtrrisë

174427-x5seML7US6

Ura mbi lumin Sitnicë në fshatin Pestovë, e cila lidhë mbi 23 fshatra të Vushtrrisë me magjistralen Prishtinë- Mitrovicë, është afër shkatërrimit. E ndërtimi i urës së re ndonëse ka filluar nuk pritet të përfundojë as edhe këtë vit. Ura aktuale e ndërtuar vetëm nga druri është dëmtuar në masë të madhe, e qytetarët fajtorë për dëmtimin e urës i ...

Read More »

Shala: Trashëgimia kulturore interes i Kosovës

20160209133847757620

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, priti sot në një takim, D’Aelo Pietro Ivanoch nga Società a Archeologica del Centro Italia, një kompani e specializuar dhe profesionale në fushën e trashëgimisë kulturore, e cila vepron në Itali dhe në vende tjera. Ministri Shala e falënderoi D’Aelo Pietro Ivanoch për vizitën në Kosovë dhe u shpreh i gatshëm të ...

Read More »

Të hënën protestojnë veteranët

20160130125431641620

  Kryetari i Këshillit për Mbrojtjen e Veteranëve të UÇK-së, Xhevdet Qeriqi ka njoftuar për KosovaPress se të hënën do të organizojnë një protestë para objektit të Qeverisë së Kosovës. Ai ka thënë se detajet e protestës do të mësohen sot në një konferencë për media e cila do të mbahet para ndërtesës së Qenërisë, duke filluar nga ora 12:00. ...

Read More »

Thaçi në Amerikë për të inauguruar konsullatën në Iowa. A do ta marrë vizën për President?

2

Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Jashtëm i Kosovës Hashim Thaçi do të jetë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës me rastin e inaugurimit të konsullatës së Kosovës në Iowa. Më herët është paralajmëruar se inaugurimi i kësaj përfaqësie diplomatike do të bëhet më 29 janar. Republika e Kosovës planifikon të hapë konsullatën në Iowa të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Kjo ...

Read More »

Cili ishte viti më i ftohtë në Kosovë?

dimr

Nga viti 2000 deri sot kur temperatura më e ulët është shënuar në mëngjes -19 gradë celsius më i ftohti ishte 2006-ta, kur temperatura më e ultë ka qenë -25 gradë celsiusë, njofton Klan Kosova. Këto të dhënë i ka bëra të ditura Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës. Vite të ftohta në Kosovë janë shënuar edhe në vitin 2005, kur temperatura ...

Read More »

Foto e Ditës në The Telegraph: Djegia e objektit të Qeverisë

03

Protesta e djeshme e organizuar nga opozita është përcjellë edhe nga mediat e huaja. The Telegraph i ka kushtuar rëndësi të veçantë ngjarjeve të djeshme në Prishtinë. Foto e ditës në prestigjiozen The Telegraph ka qenë ndërtesa e Qeverisë duke u djegur “Njërës ndërtesë të Qeverisë së Kosovës i vihet zjarri nga protestuesit në Prishtinë, Kosovë. Demonstruesit në Kosovë kanë ...

Read More »