Tech

Hakeri kosovar paraqitet para gjykatës amerikane

1440567775_haker_robbery

I akuzuari Ferizi është paraqitur në një gjykatë në Virxhinia për tu ballafaquar me akuza për terrorizëm, pasi është ekstraduar nga Malajzia. Shtetasi i Kosovës, Ardit Ferizi, 20 vjeçar, i akuzuar për depërtim në të dhënat personale të 1,351 pjesëtarëve të ushtrisë së Shteteve të Bashkluara dhe dërgimin e tyre në grupin ekstremist, Shteti Islamik, dje për herë të parë ...

Read More »

WhatsApp vjen me risi

04

WhatsApp ka njoftuar se do ta heq pagesën vjetore në vlerë prej 1 dollarëve për shërbimin e saj. Aplikacioni i famshëm i mesazheve që është në pronësinë e Facebook po i afrohet shifrës prej 1 miliard përsoruesve aktivë, dhe tani ka filluar të mendojë për modele të reja të biznesit, që nuk parashohin pagesën prej 1 dollarëve. WhatsApp nuk ka ...

Read More »

Mbi 5 milionë persona do t’i humbasin vendet e punës- shkaku robotët (FOTO

02

Ndryshime të shumëta që do të ndodhin në tregun e punës duke përfshirë zhvillimin e robotëve dhe intelegjencës artificiale, do të rezultojnë në një humbjen e 5.1 milionë vende pune gjatë pesë viteve të ardhshme në 15 vendet kryesore,sipas një analize të botuar në Davos ,raporton Orainfo. Projeksioni nga Forumi Ekonomik Botëror (WEF) i cili po mban takimin e tij ...

Read More »

Ferrari i së ardhmes

01

Ferrari ka njoftuar për tre konceptet fituese të Top Dizajn 2016. Juria ishin të impresionuar jo vetëm nga dizajni i lëmuar të trupit, por edhe nga mënyra se si dyert e hapura, sigurojnë qasje në kabinën e brendshme futuristike. Juria përbëhej nga dizajnuesit e Ferrarit, shoferët e famshëm nga Formula 1 Sebastian Vettel etj. Të tre koncepte janë vizionet e ...

Read More »